Jednoduché měření závodů - běh, horská kola, triathlon, aquathlon, plavání a další.

Používá technologii služby Blogger.

RFID UHF čtečka - první testy

2 komentáře
Po dlouhém rozhodování jsem nakonec koupil RFID UHF čtečku s integrovanou anténou.
Dosah má mít 8-10 m, ale záleží na čipech a podmínkách.


Koupil jsem ještě 10 testovacích čipů pro triatlon a dostal několik dalších vzorků čipů a karet na otestování.První co mě zarazilo byl počet čipů, které čtečka začala doma načítat. Kromě testovacích čipů to čte i startovní čísla co mám ve skříni. Nakonec jsem to vyřešil snížením výkonu.

Načítání do programu:


Co mě napadlo jako první byl export načtených čipů do txt souboru a v programu jsem udělal automatické načítání. Snad jsem vyřešil problém se zamykáním souboru.

Testování venku:


Do 3 m to načítá všechny čipy i v pohybu. Pak ty pro opakované použití začínají být nečitelné. Hodně záleží na tom, aby čip nic nezakrývalo. 
Na závody to podle mého je použitelné, ale asi bych volil variantu dvou čteček, aby byla větší jistota. 
Samozřejmě to bude chtít i nějakou zálohu.  

Až bude chvilka, tak zkusím namočit triatlonové čipy a otestovat jak se změní čtecí vzdálenost.

2 komentáře :

 1. Dobrý den,
  jak vypadá čipová technologie z odstupem času?
  Je to použitelné pro závody nebo je lepší měřit stále ručně?

  Pokud by bylo potřeba, klidně vám na vývoj přispěji (finančně, materiálně, fyzicky...).
  Byl bych rád, kdyby se to dotáhlo do konce a mohla se čipová technologie na závodech využívat.

  Děkuji za odpověď.
  Jura

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý den,
  s odstupem času bych to viděl asi takto:
  čipová technologie není přesná a není stoprocentní. Samozřejmě u masových závodů není jiná možnost jak to dělat jinak, ale pokud si pročtete články od firem, které měří pomocí RFID UHF čipů, tak se to tam také dočtete. Signál od antény nemůžete nikdy porovnat s protnutím fotobuňky v cílové čáře. Anténa (pokud čip načte) ho načte někde v prostoru. Pokud je tam závodník sám, tak se dá čas považovat za správný a pokud je jich víc, tak pořadí načtení čipů nemusí souhlasit s pořadím závodníků. Proto se také u důležitých závodů používá pořadí a čas z cílové kamery.

  U malých závodů (pokud jich nepořádáte desítky za rok) se podle mého nákup čipové technologie nevyplatí. Je to jako pořídit si náklaďák na to, že ho použijete jednou za rok.

  Rozhodnutí, jestli si necháte závod změřit a zaplatíte za to (má to velkou výhodu, protože odpovědnost za výsledky nese časoměřičská firma) nebo jestli si výsledky zpracujete sám je jen na Vás. Záleží na počtu závodníků a toto rozhodnutí pravděpodobně ovlivní cenu startovného a cena startovného má vliv na počet závodníků. Rozhodně nevidím jako funkční řešení půjčování časomíry bez obsluhy. Závod je neopakovatelná záležitost a pokud špatně nastavíte čtečky nebo nedotáhnete konektor antény, případně skřípnete kabely nebo vypadne zdroj proudu, tak budete jen koukat na dobíhající závodníky a máte velký problém. Samozřejmě i toto jde zachránit z kamerových záznamů a záloh, ale zpozdí se vyhlašování a přidělá to hodně práce.
  V každém případě pokud si budete zpracovávat výsledky sám, tak si nezapomeňte zajistit "zálohu" - nějakou možnost záznamu pro případ, že hlavní zařízení selže.

  Zatím bych zůstal u ručního měření. Náklady na to jsou nulové a potřebujete k tomu jen starý notebook s dobrou baterií. Případně notebook alespoň trochu funkční baterií a napáječ z auta.
  Moc děkuji za nabídku podpory vývoje. Zatím jí asi nevyužiji, ale uvítám jakýkoliv nápad na vylepšení.

  Podle mých zkušeností se dá zvládnout ruční časomírou maximálně 200 závodníků na 5 km běžeckém závodě.
  Měřil jsem s tím i krátké závody 300 m asi 30 závodníků, 800 m cca 40 závodníků, ale tam se dá většinou jen mačkat Enter (občas se dá i zapsat číslo), ale po doběhu je nutné seřadit závodníky a k naměřeným časům doplnit čísla.

  Pavel

  OdpovědětVymazat